úterý 14. listopadu 2017

Without MeritColleen Hoover je vždy značka kvality. Tedy skoro vždy. I tak ale po jejích knihách sahám bez váhání. Jako první mne oslnila knihou Maybe someday a tak to pokračovalo až k It ends with us. Ne vždy to sice byla třeba do černého, nicméně se nedá říct, že by nějaká z jejich knih byla vyloženě špatná. Toho se určitě nemusíte bát. Její novinka Without Merit se u mne sice zařadila na úplně poslední příčku, co se týče oblíbenosti, ale čtení jsem si v podstatě docela užila.

Život Merit Voss není úplně takový, jako si představovala. Žije v domě, který býval kostelem. Rodiče jsou rozvedení, matka žije ve sklepě a otec s novou manželkou hned nad ní. Ani vztah s jejími sourozenci by se nedal nijak oslavovat. Téměř za vše, co se v takové rodině stane, vždy může právě ona. Jak jinak. To a milion dalších věcí však Merit jednoho dne přeroste přes hlavu a žádá si změnu. Dokáže se rodina Vossů změnit?

CoHo se pro tentokrát opět zaměřila na teen postavy. Ne, že bych byla proti, ale asi mne to úplně jaksi nebavilo. Téměř celá první polovina je naprosto o ničem. Vážně. Nic, co by bylo pro děj důležité, se nestalo. Postavy, které mimojiné mají ta nejpodivnější jména, byla z mého posledu často nudné a občas i otravné. Jednoduše jsem si nedokázala nikoho oblíbit - ani hlavní hrdinku, ani její objekt zalíbení, ani nikoho jiného. 

Musím uznat, že jakmile se děj dostal přesně tak, kam měl, četlo se to celé jedna báseň. V tu chvíli jsem dokázala hlavní hrdinku zcela pochopit a vcítit se do její kůže. Colleen do svého příběhu opět zakomponovala prvky již zcela ikonické pro její knihy - lži, rodinná dramata, problémy s láskou i se sebou samotnou. Without Merit ale i tak nepůsobila jako něco, co by Colleen Hoover napsala. Jednoduše mi tento titul nesedí do jejího repertoáru a dle ostatních recenzí to tak necítím sama. 

Rozhodně se vás tímto nesnažím od knihy odradit. To vskutku ne. Vůbec si nemyslím, že by tento titul byl špatný. Spíše naopak. Je to opět skvěle a jedinečně napsaná kniha, která v sobě nese určité poslání. Já pro tentorkát jen nejsem cílovka. Troufám si říct, že starší fanoušci této knížky možná nebudou až tak unešeni jako ti mladší. Ale kdo ví, určitě jí zkuste a dejte mi vědět. 

Related Articles

1 komentář: