úterý 17. ledna 2017

Čáry života


Více než tři roky jsme si pokládali jednu velmi důležitou otázku. Kdy už konečně přijde Veronica Roth s novou knihou? Dlouhé čekání se bezpochyby vyplatilo a před námi se otevírá zcela nový svět naplněný intrikami, válčením, lidským utrpením a možná i malou nadějí v lepší zítřek. 

Cyra Noavek a Akos Kereseth by se pravděpodobně v ideálním světě nikdy nepotkali. Ona je sestrou nelítostivého vládce a on pouhý vězen z jiné planety. Společně ale mají sílu vše změnit. Změnit svět a celou galaxii plnou odlišných planet a lidí. Oba musí nejprve objevit sami sebe a svou vlastní sílu a následně se postavit krutému režimu a jeho vládci Ryzkovi, který by měl být co nejdříve zastaven. 

Veronica Roth opět převzala žezlo královny fantasy a v tomto případě také sci-fi příběhů a stvořila komplexní a zcela jedinečný vesmír s neuvěřitelnými detaily. Ukázala také podstatně odlišný styl psaní, než na který jsme zvyklí z její předešlé série. Pro tentokrát zvolila dvě úhly pohledu – Cyry a Akose. Máme tak možnost příběh opravdu prozkoumat ze všech stran a pohledů dvou naprosto odlišných lidí. Svou chvilku slávy v Čárách života mají i veškeré vedlejší postavy, jak ty dobré, tak především ty záporné, které celý příběh krásně dotvářejí. 

Pro někoho, jako jsem já, může být tento zcela nový svět trochu komplikovaný. Veronica Roth si zde zahrála se svou vlastní fantazií, a kromě napůl sci-fi, napůl fantasy světa vytvořila také nová slova, názvy a pojmy, které knize dodávaly na jedinečnosti. Stačí se nicméně alespoň trochu začíst do příběhu a vše se spojí v jeden smysl dávající celek.

Tento vesmírný příběh působí uceleně a opravdu propracovaně. Po celou dobu se mi promítala v hlavě jako velkolepý film a neměla jsem ani chvilku na to se nudit. Setkat se zde lze s akcí, napětím i trochou lásky, vše v kompletním souladu. Tím hlavním je zde však vývoj veškerých postav a jejich seberealizace. Po celou dobu Čár života se měnilo jejich smýšlení, názory i postoje a ve výsledku Cyra, Akos i statní získali zcela nový pohled na svět a na to, co je dobré a co špatné. 

Knihou Čáry života započala Veronica Roth úžasnou duologii, která jistě v dalším díle přinese velkou spoustu zvratů a překvapení. 

Za recenzní e-knihu děkuji nakladatelství CooBoo.

Related Articles

3 komentáře:

  1. Díky za recenzi, řeknu ti, že mě to rozhodně zajímá :) DIvergenci jsem četla už 3x a stále se mi líbí (hlavně první díl... a jaksi jsem se nikdy nedokopala ke trojce, tak snad někdy :D

    OdpovědětVymazat
  2. Zní to docela zajímavě, přidávám do seznamu to-readi :)

    OdpovědětVymazat
  3. Na tuhle knihu se moc těším. :)

    OdpovědětVymazat