pátek 2. prosince 2016

DC komiksy míří na stránky YA knih

Společnosti DC Entertainment a Warner Bros se spojili s nakladatelstvím Random House Book a v příštím roce tak vyjdou nejméně čtyři young adult knihy o těch nejznámějších hrdinech. Těchto knih se ujmou velmi známí a oblíbení spisovatelé - Sarah J. Maas (Catwoman), Marie Lu (Batman), Leigh Bardugo (Wonder Woman) a Matt de la Peña (Superman). 

První knihy a to Wonder Woman se dočkáme v srpnu 2017, měsíc po vypuštění filmu Wonder Woman do světa. Kniha bude pojednávat o Dianině životě před tím, než se z ní stala hrdinka. 


O čem bude kniha Wonder Woman: Warbringer?

Diana longs to prove herself to her legendary warrior sisters. But when the opportunity finally comes, she throws away her chance at glory and breaks Amazon law—risking exile—to save a mere mortal. Even worse, Alia Keralis is no ordinary girl and with this single brave act, Diana may have doomed the world.

Alia just wanted to escape her overprotective brother with a semester at sea. She doesn't know she is being hunted. When a bomb detonates aboard her ship, Alia is rescued by a mysterious girl of extraordinary strength and forced to confront a horrible truth: Alia is a Warbringer—a direct descendant of the infamous Helen of Troy, fated to bring about an age of bloodshed and misery.

Together, Diana and Alia will face an army of enemies—mortal and divine—determined to either destroy or possess the Warbringer. If they have any hope of saving both their worlds, they will have to stand side by side against the tide of war.

Related Articles

2 komentáře:

  1. Já osobně se na tuhle knížku těším nehorázně, protože jsem si za poslední měsíce Leigh Bardugo strašně oblíbila, proto věřím, že kniha bude super! Plus Wonderwoman je bezva hrdinka, tak jsem zvědavá. :) No a ta anotace také nezní vůbec špatně!

    OdpovědětVymazat
  2. Ja osobne som skôr Marvel fanúšik, ale možno sa eventuálne pustím aj do týchto kníh.

    OdpovědětVymazat