středa 24. srpna 2016

Dvůr trnů a ruží

Do A court of thorns and roses neboli Dvora trnů a růží jsem se začetla už loni. Tehdy jsem se knihy trochu bála. Přeci jen nejsem zrovna fanda autorčiny další série Throne of glass. Naštěstí se z ACOTARu vyklubala naprosto úžasná kniha a pro mě jedna z nejlepších knih loňského roku. Knihu jsem ale tehdy nezrecenzovala a tak, když jsem dostala možnost se do ní pustit znovu a v češtině, neváhala jsem. 

Dvůr trnů a růží je jednoduše moje srdcovka. Stačí, abych si přečetla několik prvních vět a už knihu z ruky nedám. Trochu jsem se bála, že mě to v češtině tolik nechytne (ono se to nezdá, ale když čtenář přesedlá na angličtinu a v češtině čte výjimečně, začne ta čeština být jaksi zvláštní), ale ve finále jsem ohromně mile překvapená. Překlad je velice povedený a příběh vás tak ihned pohltí. 

“Be glad of your human heart, Feyre. Pity those who don’t feel anything at all.” 

Možná víte, že víly nejsou zrovna to, co v knihách vyhledávám. K tomu, abych si knihy všimla ale stačila jen čtyři slova - převyprávění krásky a zvířete. Bingo! Inspiraci touto pohádkou lze trochu cítit, ale rozhodně se nemusíte bát, že by to byla nějaká šíleně přeslazená pohádková romance. Knihu bych trochu přirovnala ke knize Cruel beauty, se kterou sdílí podobný tajemný a nebezpečný nádech

Na celé knize mám nejraději hlavní hrdinku Feyre. Je sice pravda, že ne vždy jedná racionálně, ale pokud to přehlédneme, tak bych jí označila za jednu z těch "normálních" hrdinek, které si na nic nehrají, jsou sarkastické a neženou se prvním chlapem, kterého potkají. 

“I love you,’ he whispered, and kissed my brow. ‘Thorns and all.” 

Co se týče Tamlina, tak pořád nevím. Jde o takovou neutrální postavu a nedokáži si o něm udělat obrázek. Nevadil mi, ale zase ani nijak neoslnil. Myslím, že při prvním čtení jsem měla trochu jiný názor, ale nyní vím, že mi vlastně na Tamlinovi vůbec nezáleží a je mi jedno, co se s ním stane. 

A víte co? Naprosto zbožňuji Luciena. Jeho hlášky, sarkastické připomínky, prostě všechno. 

Vím, že kniha není perfektní. Má svoje mouchy jako třeba prapodivný fakt, že Feyre musí odejít z domova a jít žít jako v pohádce u Tamlina nebo ta vážně jednoduchá hádanka na konci. Přesto si ale myslím, že je Dvůr trnů a růží jedinečný příběh se skvělými postavami i příběh. Zamilovala jsem se do ní loni a  letos se to nezměnilo. 

Pokud patříte spíše mezi ty, kteří nejsou z knihy zrovna paf a váháte, zda-li se sérii pokračovat, tak vězte, že druhý díl A court of mist and fury je něco naprosto jiného, o bilion procent lepší a celkově na absolutně jiném levelu. Je rozhodně o co stát. 

Název: Dvůr trnů a růží
Série: Dvůr trnů a růží #1
Autor: Sarah J. Maas
Datum vydání: 8. srpna 2016
Počet stran: 440
Nakladatelství: CooBoo

Za recenzní e-knihu děkuji nakladatelství CooBoo.
Knihu v originále zakoupíte například na Book Depository.

Related Articles

4 komentáře:

 1. Jee, koukám, že máme stejnou šablonu:) Dvůr trnů a růží neznám, ale vypadá dobře, až budu hledat další sérii, mrknu se po téhle.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, no jo. ;) Tahle šablona je super. Jednoduchá a pěkná. :) Tak snad tě Dvůr trnů a růži nezklame.

   Vymazat
 2. Skleněný trůn mě příliš neoslovil, ale šanci zbytku série ještě dám, tak snad nebudu zklamanější, když většina tvrdí opak. Dvůr je na mém seznamu nejbližší četby určitě, zatím jsem nenarazila na negativní recenzi, ale zas to očekávání... ach jo.
  Pustila jsem se do anglických knih a ono asi není nad knihu v originále. Někdy si tak zkouším ze zvědavosti v duchu překládat nějaké věty a hned to zní prostě divně. Obdivuju ty, kdo to zváldají jakž takž přeneseně přeložit.

  OdpovědětVymazat
 3. První díl se mi zdál fajn, ale taky nic převratného. Přijde mi, že knihy Sarah J. Maas jsou strašně přeceňované. Je ale pravda, že u Skleněného trůu kvalita s každým dílem stoupá a podle ohlasů tomu tak je i u ACOTAR. Začala jsem poslouchat audio ACOMAF a nejsem zatím moc daleko, ale Feyre mě neskutečně štve. :D

  OdpovědětVymazat