středa 13. dubna 2016

Madame Tussaud's apprentice


Co se skrývá pod touto nádherně červenou obálkou? Parádní příběh odehrávající se během francouzské revoluce. Mladičká Celie Rosseau umí sice božsky malovat, ale osud jí nepřeje a tak se z ní během několika let na ulici stala šikovná zlodějka čekající na moment, kdy se bude moci pomstít muži, který jí zabil otce. Z mladé zlodějky se ale z čista jasna stává asistentka samotné madam Tussaud, které pomáhá zachytit na papír život urozených. Co se ale stane, když se stane součástí jejich životů? Změní se její názor a postaví se na jejich stranu?

Spisovatelka Kathleen Banner Duble svůj příběh o fiktivní nadané dívce Celii zasadila do všemi známého prostředí francouzské revoluce. Zajímá-li vás právě doba, kdy byla dobyta Bastila, kdy byla téměř celá královská rodina popravena a kdy v Paříži působila známá tvůrkyně voskových figurín Marie Tussaud, tak je tahle kniha právě pro vás. Já sama nic podobného z tohoto období nečetla a zalíbilo se mi to tak moc, že bych si hned přečetla další podobnou knihu. 

Hlavní hrdinku Celie bych neoznačila za svou nejoblíbenější, ale líbila se mi její nátura a to jak si pomalu začala uvědomovat, že celou dobu stála špatné straně. Vůbec to nepůsobilo uměle ani vynuceně. Naopak velmi přirozeně se vše vyvíjelo a Celie zjišťovala, jak ve skutečnosti žije šlechta. 

První polovina knihy byla na můj vkus zbytečně pomalá a bez jakéhokoliv výrazného děje. Celie se v tuto chvíli začala sžívat s životem u Marie Tussaud a s tvorbou voskových figurín. Neříkám, že to nebylo zajímavé, ale chyběla tomu jiskra. Za to druhé část byla možná až moc akční. Vzbouřenci v Paříži započali se vzpourou, lidé se bály chodit po ulicích, probíhala zatýkání, byla dobyta Bastila, královská rodina byla popravena a tak dále. Autorka možná mohla tyto události trochu lépe rozvrhnout do celé knihy a ne až na její úplný konec

Díky knize jsem se navíc dozvěděla i pár věcí, o kterých se dříve nevěděla. Třeba fakt, že Marie Tussaud a její pomocníci byly doslova nuceni tvořit voskové figuríny na základě useknutých hlav ať už některého z odpůrců monarchie nebo právě samotného krále a královny. Originální figurína Marie Antoinnety je dodnes k nalezení v Londýně. 

Konec knihy je velmi silný a emotivní. Sama jsem vůbec nemohla přestat číst a dát knihu z ruky. Za mě se jedná o opravdu skvělou a jedinečnou knihu, od které jsem tolik nečekala. Madame Tussaud's apprentice se opravdu silně opírá o historickou skutečnost a tak jen popsáním toho, bych vám prozradila v podstatě celou knihu. Pokud se vám alespoň trochu zamlouvá to, co jsem napsala, zkuste jí a zavítejte tak na několik hodin přímo do středu celé francouzské revoluce. 


Název: Madame Tussaud's apprentice
Série: samostatná kniha
Autor: Kathleen Banner Duble
Datum vydání: 1. srpna 2014
Počet stran: 223
Nakladatelství: Merit press

Koupit knihu

Follow my blog with Bloglovin

Related Articles

4 komentáře:

 1. No teda.... ty fakt umíš člověka navnadit. Zvlášť, když nestíhám :D Ale něco historickýho bych si hned přečetla, tak tomu dám možná šanci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak hlavně, že lajkuješ a komentuješ. :D Se ti nechce do bakálářky, co? :D

   Vymazat
  2. Ne, ale mám ji otevřenou :D a zrovna mám pauzu na svačinu.

   Vymazat
 2. Teda! To vypadá dost zajímavě. Na podobnou knihu jsem zatím nenarazila. Děkuji za doporučení.

  Kateřina
  trojtecka.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat