neděle 13. března 2016

Promise of shadows


Promise of shadows je zase jedna z těch knih, které jsem si nutně musela pořídit a pak mi doma ležela přes rok. Aneb ať žije to mé nakupování knih kvůli obálkám. Ale přiznejme si, že že tahle kniha má doslova dokonalou obálku a díky bohu i celkem skvělé obsah. 

Harpyje Zephyr tráví svůj nesmrtelný život v Tartaru (podsvětí), kde je odsouzená k doslova otrocké práci. Proč? Její sestra je mrtvá a Zephyr tak z pomsty zabila jednoho z méně významných bohů. Háček je v tom, že by nikdo neměl být schopný zabít boha. Nikdo. Tak jak je to možné? To teď nemá čas zjistit. Vyráží totiž zachránit sestřinu duši a dostat jí tam, kam patří. 

Promise of shadows se pyšní jedním z nejzajímavějších světů. Setkat se zde můžete s klasickými řeckými bohy a bohyněmi, kteří jsou ale maličko odlišní. Část z jich je totiž vykreslená v negativním slova smyslu. Především Hera je vrchním "záporňákem" celé téhle knihy. Dále zde má prostor i Hádes, který je jednoduše zlatíčko.

Tím nejlepším elementem příběhu je samotná hlavní hrdinka, která se vůbec nesnaží být hrdinkou. Naopak se sama vidí jako méněcenná a zbytečná. Ačkoliv se v knize objevuje jisté poslání, které ze Zephyr dělá něco jedinečného, tak ani to nehodlá přijmout. Nechce mít s ničím nic společného. Chce jednoduše žít svůj strastiplný život. 

Jenže svět mimo Tartarus se žene do záhuby a magie již prakticky vymizela. Zephyr je jediné, kdo to může změnit. Se svou nejlepší kamarádkou Cass se nakonec vydává na útěk z Tartaru. Utéct Hermovi, drakovi a překonat množství dalších překážek není jednoduché, ale s pomocí starého kamaráda Tallona a jeho kamaráda Blua se jí to daří a je venku. 

Samozřejmě, že ani Promise of shadows se nevyhnulo trošce romantiky. Nemusíte se ale vůbec bát, že by z toho byly upíří deníky. Zephyr prakticky vše odmítá a soustředí se pouze na záchranu své sestry. 

Mám jen jednu jedinou výtku. Kniha je neskutečně pomalá a příliš se toho v ni neděje. Dalo mi práci se do knihy začíst, ale jakmile se čtenář dostane tak do třetiny, je to už v pořádku. Nečekejte proto nic akcí nabitého. Předností knihy Promise of shadows jsou postavy a vykreslení božského světa, děj oproti tomu o něco pokulhává. Přesto je tento příběh velmi příjemné průměrný a stojí za přečtení.

Název: Promise of shadows
Série: Samostatná kniha
Autor: Justina Ireland
Datum vydání: 11. března 2014
Počet stran: 371
Nakladatelství: Simon & Schuster

Related Articles

0 komentářů:

Okomentovat