pondělí 29. února 2016

Dám ti slunce


Kdybyste se mě včera odpoledne zeptali, co si o knize Dám ti slunce myslím, asi bych neřekla nic úplně pěkného. V tu dobu jsem měla za sebou prvních a pekelně nudných třicet stran. Na tomto čísle jsem se zasekla už někdy před měsícem. Nešlo to dál. Jenže to muselo jít a tak jsem se nechtě do knihy pustila. Z třiceti stranu najednou bylo sto, po chvilce dvě stě a najednou jsem byla u konce. Naprosto nadšená. Jak je to možné? Netuším. Jestli tedy také s touto knihou zápasíte, mám jednu radu: knihu neodkládejte na dobu neurčitou, jeďte dál a budete velmi mile překvapeni

Příběh vám příliš prozrazovat nebudu. Řekněme si jen to, že je celý o životní cestě dvojčat Noaha a Jude, kteří neprožívají zrovna to nejlepší období a jejich sourozenecký vztah tím samozřejmě velmi trpí. Jde o lásku, rodinu, pocit bezmocnosti, nalezení sebe sama nebo třeba o pravdu, která se skrývala hluboko pod povrchem. Noah a Jude se tak krůček po krůčku k sobě opět přibližují a zjišťují, že to hlavní je, že mají jeden druhého.

Problémem u mě nebyly ani extrémně dlouho kapitoly, ty mi popravdě vůbec nevadily, spíše mi nesedly kapitoly vyprávěné Noahem. Noah mě jednoduše nebavil. Jeho popisy všeho možného, představy obrazů nebo jeho obrovská fantazie jednoduše pro mě nebyly to pravé ořechově. Za to Jude mě bavila. Hodně. Oproti Noahovi mnohem více stála nohama na zemi a uvědomovali realitu. Její část příběhu hrála v této knize tu největší roli a více se na ní autorka zaměřila, za což jsem byla jen ráda.

Nestačila jsem se ani divit, jak skvěle autorka zcela rozdílné příběhy Noaha a Jude protkala různými událostmi a nakonec propojila. Zprvu jsem si nemyslela, že (vezmeme-li v potaz jejich nepříliš ideální vztah) by mohli mít kromě umění něco společného, ale v posledních kapitolách se vše tak krásně spojilo, až jsem z toho byla překvapená. Paráda!

Čím více se kniha schylovala ke konci, tím více jsem si jí užívala. První třetina byla peklo, ale to, co přišlo potom, jednoduše nepopsatelné. Ačkoliv jsem autorčinu knihu Nebe je všude nedočetla, tak po dočtení této knihy opravdu uvažuji, že bych jí zkusila znovu. To, jak Jandy Nelson píše, je neskutečně úžasné. Touto knihou mi dokázala, že bych její knihy neměla hned odsuzovala ale dát jim skutečnou šanci. 

Dám ti slunce bych doporučila i těm, kteří podobné knihy příliš v lásce nemají. Podívejte na mě. Jsem jedna z nich a kniha se mi ohromně líbila (až na těch prvních třicet stránek samozřejmě). Dejte jí šanci. Možná to bude chvilku trvat, ale nakonec budete rádi, že jste se do ní pustili. 

Za recenzní e-knihu velice děkuji tomu nejmilejšímu CooBoo.

Název: Dám ti slunce
Série: Samostatná kniha
Autor: Jandy Nelson
Datum vydání: 15. února 2016
Počet stran: 360
Nakladatelství: CooBoo

Related Articles

2 komentáře: