středa 20. ledna 2016

Dárek z pravé lásky


Kdyby šlo vše tak, jak má, četli byste si tuhle recenzi už před rokem. Knihu jsem si totiž pořídila na vánoce 2014 v nádherném pevném růžovém vydání. Jenže jsem nedomyslela předvánoční poštovní shon a kniha tak nikdy nepřišla. Celá naštvaná jsem pak knihu nechtěla dlouhou dobu ani vidět. Díky bohu ale kniha vyšla rok později v češtině a podle mého názoru je ještě krásnější než všechny ostatní verze, které existují. A jelikož bylo těsně před vánoci, rozhodli jsme se s kamarádkou knihu přečíst, ale ne najednou. Hezky jednu povídku denně, celých dvanáct dní před štědrým dnem. Řeknu vám, že to Dárek z pravé lásky krásně navodil vánoční atmosféru, která do té chvíle dosti chyběla

Dárek z pravé lásky je jednoduše nádherná kniha. Ačkoliv jsem v prosinci neměla to nejlepší čtecí období, dokázala jsem si tuhle maximálně vychutnat a užít. Mým osobním doporučením je knihu číst pomalu. Přestože raději čtu rychle, u téhle je pravý opak nejlepší. Hezky si užít jednu povídku denně a další den zas tu následující. Právě to, jak povídky pomalu ubývají pod rukama, je nejlepší. 

Co se týče obsahové stránky, tak knihu hodnotím jako takový lepší průměr. Nachází se v ní povídky, která jsem si doslova zamilovala, několik průměrných a bohužel i některé, které mi vůbec nic neřekly a nelíbily se.

Nejlepší povídky

Mezi ty úplně nejlepší řadím jednoznačně povídku Andílci ve sněhu od Matta de la Peňy. Ačkoliv autora vůbec neznám, tak právě jeho povídka je pro mě tou nej celé této vánoční sbírky. Dále pak roztomilou a kouzelnou povídku Dáma s liškou od Kelly Link, která snad každému musí vykouzlit úsměv na tváři. Je to Yulský zázrak, Charlie Browne od Stephanie Perkins je zas asi ta nejvtipnější povídka ze všech. Jako velmi originální příběh vidím rozhodně Krampulslauf od Holly Black. 

Cos to sakra provedla, Sophie Rothová je od nikoho jiného, než od Gayle Forman, která se pustila do celkem kýčovitého a maličko přeslazeného příběhu, který je neskutečně cute. Další neskutečně cute a prostě parádní povídkou je Vítejte ve Vánocích, CA od Kiersten White a jestli někdo víte, kde sehnat takového kuchaře, prosím, dejte mi adresu. 

Průměr

David Levithan svým příběhem Váš záskok za Santu rozhodně nepřekvapí, ale na druhou stranu ani nijak nenadchne. Celebrita na útěku. Takových knih už je habaděj. Přesto ale takové téma zvolila Ally Carterová a povídku nazvala Betlémská hvězda. Kdyby měla pro příběh více prostoru, hodnotila bych jej plným počtem. Takhle uspěchaně to ale jednoduše nebylo ono. 

Nic moc

Propadák je pro mě hned první povídka O půlnocích od Rainbow Rowell. Byl by to krásný příběh, jenže jako plnohodnotná kniha, ne několika stránková povídka. Ani Jenny Han mě nepotěšila. Její povídka Najdeš mě podle polárky je bohužel hrozně nudná. Kyblíky s pivem a jezulátko od Myry McEntire jde tak trochu mimo mě. Absolutně mě tato povídka nebavila a místy jsem přeskakovala odstavce. A zcela na konec mě neoslovila povídka od Laini Taylor s názvem Dívka, která probudila snílka. Ačkoliv je to snad nejoriginálnější povídka, tak jí něco chybělo. 

Dárek z pravé lásky rozhodně hodnotím pozitivně. Každá povídka je jiná a jedinečná. Jak jsem již psala, je to dokonalé vánoční čtení, které svému čtenáři zlepší náladu o miliardu procent. Parádní je i to, že opravdu každý si v tomto souboru najde to své. 

Název: Dárek z pravé lásky
Autor: Stephanie Perkins a další
Datum vydání: 16. listopadu 2015
Počet stran: 380
Nakladatelství: CooBoo

Related Articles

3 komentáře:

 1. Některé mám fakt totálně obráceně :D Třeba Krampuslauf? Pro mě největší peklo celého souboru. Naopak Jenny Han si u mě výrazně spravila reputaci :))

  OdpovědětVymazat
 2. Vánoce jsou pro mě úplně to nejvíc z celého roku, takže už je tahle knížka na mém wishlistu :) díky

  OdpovědětVymazat
 3. Už dlho si chcem túto zbierku poviedok prečítať, bohužiaľ, som sa k nej ešte nedostala. Ale je na mojom čitateľskom wishliste :D

  http://lamodaeanarchia.blogspot.sk/

  OdpovědětVymazat