pondělí 2. listopadu 2015

Blogerské a YouTuberské knihy podruhé


Před dlouhými osmi měsíci jsem napsala článek, ve kterém jsem vám představila knihy zahraničních youtuberů a napsala, co si o nich myslím. Za tu dobu se toho hodně změnilo. Změnilo se hlavně to, že tenhle trend dorazil i k nám do České republiky. Čeští youtubeři tak nyní prorážejí i na zcela novém trhu - tom knižním. Momentálně se dají sehnat dvě knihy - Móda, krása a životní styl od holek z A cup of style a poté Já, Jůtuber, na které se podílelo více youtuberů.  

Lucku a Nicole z A cup of style sleduji opravdu dlouho a jejich blog i videa pravidelně sleduji. Společně s Petrou Lovely Hair to jsou jediní čeští youtubeři, kteří mi jsou sympatičtí a mám je ráda. Youtubery, kteří napsali knihu Já, jůtuber už bohužel neznám. Tak či onak jim přeji, že to dosáhli tak daleko. Ne každý může říct to samé. Nicméně si vůbec nejsem jistá, jestli si takovéhle knihy přečtu. Proč?

Zastávám ten názor, že knih plných rad a návodů z oblasti kosmetiky, oblékání a životního stylu je v dnešní době plno a většina toho se dá najít na internetu. Takovéhle knihy mi ani nepřijdou jako "knihy". Téměř každý může s něčím podobným přijít. Hlavní roli v tom všem ale hraje jméno. Dejme na knihu jméno známé osoby a najednou se prodává sama. Věřím, že do takovýchto knih dali jejich autoři své úsilí a čas, ale přiznejme si, že to není stejné, jako kdyby napsali opravdovou knihu. Myslím, že když 80% obsahu tvoří fotografie, není to kniha. Jak jsem už ale psala, Lucku a Nicole mám moc ráda a tak si jejich knihu možná prolistuji a prohlédnu.

Kniha plná youtuberských rad mi už příjde zcela zbytečná. Já vám nevím. Klidně "hejtujte", ale v takovéhle knize nevidím smysl. Každý z pěti (tedy šesti) autorů sepsalo pár svých rad, odpověděli na pár otázek a hotovo. To má být kniha? Já, jůtuber podle mě není. To samé může každý bloger sepsat do článku, ale že by nám hned vycházely knihy? Nad touhle "knihou" jsem se podivovala od té doby, co vyšlo na povrh, že vyjde a nadále podivovat budu. 

Abyste si ale zase nemysleli, že mám něco vůči českým blogerům a youtuberům. To vůbec ne. Stejný názor mám i vůči těm zahraničním - The pointless book, Hello life od Marcuse Butlera a další. Jedinou knihu, kterou mám ráda, je Girl online od Zoe Sugg. V tomhle případě jde o knihu s příběhem a postavami a ne tunou fotek. Vidíte ten rozdíl? To mám přesně na mysli. 

Nakonec by mě zajímalo, co si myslíte vy. Souhlasíte se mnou? Nesouhlasíte? Paráda. Určitě mi napište proč. Moc mě to zajímá. 

Zdroj úvodní fotografie www.acupofstyle.com

Related Articles

18 komentářů:

 1. Naprosto souhlasím, na obě zmiňované knihy jsem koukala v knihkupectví a přijdou mi naprosto o ničem. Girl online jsem přečetla v AJ a přišlo mi to jako fajn oddechovka, ale existují i lepší knihy, takže do druhého dílu už nepůjdu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, příjemná oddechovka, ale aspoň se to dá nazvat knihou. ;)

   Vymazat
 2. Já s tebou ve všem souhlasím. Tyhle "knížky" jdou úplně mimo mě...

  OdpovědětVymazat
 3. Na tohle téma mám podobný názor jako ty. (Krom toho, že ani Girl Online a jiné romány netoleruju.)
  Přijde mi to celkově odporný, ždímat takhle z lidí, a především z rodičů dětí, peníze za něco tak zbytečného. Do knížek nahlídnu a pak se k tomu vyjádřím, nicméně je zřejmý, s jakou ideou je kniha vůbec vydávaná.

  Na druhou stranu, jak už bylo na jedné diskusi k tématu řečeno, tyhle knížky vynášet budou definitivně a právě nám čtenářům, se tak díky finanční odezvě třeba zaplatí práva ke knize v Angličtině, což je na druhou stranu super. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Já jsem si knihu Já, JůTuber (to je hrozná zkomolenina) objednala na recenzi. Má to být návod pro začínající uživatele YT (což já sice úplně nejsem), ale jsem zvědavá na to, jestli v tom skutečně budou nějaké užitečné rady a tipy, nebo jestli je to jen způsob, jak z fanoušků vytáhnout peníze.
  Co se týče Girl Online, tak vzhledem k tomu, že si autorka vymyslela námět a pak to za ni napsal někdo jiný, tak to mi jde hodně proti srsti.

  OdpovědětVymazat
 5. Tenhle trend knih jde naprosto mimo mě a neuznávám jej. Jsou to jen braky a ždímačky na peníze. Co mám z knížky s milionem fotek? Dobré tak na prolistování v knihkupectví a to je vše. Já si radši přečtu pořádnou knihu s příběhem, který dává smysl a ne jen snůšku keců o tom, jak se obléct, učesat a nalíčit. Až začnou psát takové knihy, tak si ji půjdu koupit.

  OdpovědětVymazat
 6. Souhlasím rozhodně s tebou :) Takovouto knížku si maximálně nechám poslat jako recenzní výtisk (ze zvědavosti) nebo si o knihu zasoutěžím, přečtu (zase ze zvědavosti :D )a pak dám někomu o kom vím, že mu udělá radost :)
  Girl Online jsem četla v angličtině a je to taková nenáročná knížka, každopádně do 2 dílu už nepůjdu :D Ale rozhodně je to rozdíl oproti ostatním knížkám. Taková The pointless book mi přijde jako napodobenina Destrukčního deníku :)

  OdpovědětVymazat
 7. Já bych jednou s mou kamarádkou blogerkou chtěla vydat sbírku básní. Dobře, nejsme žádní básníci, ale mohlo by to být hezké, navíc spoustu těch básní na blogu nemáme nebo jsou rozházené a neucelené. :)
  Oproti tomu souhlasím, že dělat knížku z pár rozhovorů, odpovědí a fotek, to není nic hodného knižního vydání. Článek na blog nebo do novin či časopisu, když už to musí být, by stačil. A to jméno opravdu hraje velkou roli.. -_- :)

  OdpovědětVymazat
 8. Na tohle mám podobný názor. Knížky o jejich životě a plné rad mě moc nezaujmou. Ale ty s opravdovým příběhem ano. Girl Online jsem sice nečetla a ani nebudu, ale zaujal mě komiks Username: Evie od Joeho Sugga a na tuhle knížku jsem upřímně dost zvědavá. Baví mě knížky, do kterých někdo něco fakt vložil, která mě aspoň něco může nabídnout, nebo mě aspoň může zabavit a odtrhnout od světa. Knížky s příběhem ano, životopisy a rady ne. Takže s tebou souhlasím.

  OdpovědětVymazat
 9. Já tě jenom opravím, Luci. Mně jsou ty rady taky šumafuk, ale první půlka knihy je příběh - o začínajícím "jůtuberovi". Normální beletrie. Takže to nejsou jenom rady a o nich, je tam taky příběh a postavy ;)
  Mě to stejně nezajímá, ale přišlo mi fér upozornit tě, že máš mylné informace :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ona se kniha "beletriově" netváří, takže jsem tuhle možnost ani nebrala v potaz. Ale díky za info. Koukám, že jsi tentokrát víc informované než já. ;) ;)

   Vymazat
  2. Je to tak, jak píše Freckles, půlka je "beletrie". Píšu v uvozovkách, protože celá ta knížka vlastně míří na dost mladší publikum. Na druhou stranu srovnávat to s Girl Online asi moc nejde, protože tak příběhové to zas není. Chápu, že to není knížka pro tebe, stejně jako třeba Cup of Style, na druhou stranu podobných non-fiction knížek o různých fenoménech je spousta (fotbalisti, zpěváci, filmové hvězdy, filmy...). YouTube zkrátka bylo na řadě a vlastně je zajímavé, že to tolik lidí dráždí :)

   Vymazat
 10. Tyhle typy knih jdou taky mimo mě (i když knížku holek ACOS si přečtu určitě, mám je ráda), ale zas na druhou stranu mi nijak nevadí a ani je nepovažuju za "neknihy". Prostě jsou součástí knižního trhu a přijdou mi stejně knižní jako Destrukční deník, třeba. A vůbec, jsem ráda, že vychází! Už jsem jednou říkala, že aspoň díky výdělku bude moct vyjít něco opravdu dobrého, leč nedoceněného :-)

  OdpovědětVymazat
 11. Já jsem si teda knihu od holek z Cup Of Style objednala, řekla bych, že čistě ze zvědavosti. Třeba až budu starší budu si říkat "Jé v mých mladých letech letěly tyhle blogerky".. Každopádně nepočítám s tím, že to bude nějak záživná kniha. Já JůTubeer si nekoupím, protože mě neláká sice zrovna tyhle YTbery sleduju od dob kdy měl každý ani ne 3000 odběratel, ale nepřipadá mi to užitečné si tu knihu kupovat. Jinak teď vydává knihu i GoGo, kterou bych si naopak moc ráda přečetla, protože to má být něco jako autobiografie a to by mě zajímalo.. :)
  http://zavk.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 12. Souhlasím se vším :) Možná je nepovažuji za "neknihy", ale plnohodnotné knihy to pro mě také nejsou. Není tím, že jsou to čeští youtubeři, ti zahraniční mě také nelákají. Nevím proč, ale mám k takovýmto knihám, vydaným zaběhlým youtuberem/kou, jakýsi "odpor" :D Jednoduše mi nepřijdou ničím zajímavé právě takovéto knihy o stylu a podobně a knihy jako The Pointless Book už vůbec ne. Já jsem člověk odsudzjící i destrukční deník, protože mi je líto knihu takto zničit :D Girl Online si možná někdy přečtu, protože ta má nějaký příběh a není jen sbírkou fotek a rad, co už jsou stejně napsané na blogu daného autora.
  Každopádně, abych to ukončila, knihu od holek z ACOS si maximálně prolistuji v knihkupectví a zanechám ji v regále. Ostatní asi obejdu bez povšimnutí.

  The Lazytude

  OdpovědětVymazat
 13. Přesně ji vystihla můj názor. Tady jde hlavně o to jméno a hned se kniha prodává mnohem lépe, hlavně jiodlišuje od spousty dalších podobných knížek.

  OdpovědětVymazat
 14. Skvěle napsané. :) Mě tyhle knihy tedy vůbec nelákají, ještě chápu, že to od Cup of style si třeba nějaké holky budou kupovat jako příručku, ale z toho JáJůtuber prostě nemůžu. :) Jde jen o jméno známého youtubera, kniha to může (a pravděpodobně i bude) úplně bez kvality. Když se na to ale ti lidé chytnou a koupí, tak proč ne, že? :)

  OdpovědětVymazat