neděle 7. června 2015

Pohádková převyprávění (v angličtině), která stojí za přečtení

Re-tellings neboli převyprávění klasických pohádek a příběhů se staly během minulého roku mým snad nejoblíbenějším druhem knih. Mohli jste si již všimnout, že o nich skoro všude a vždy mluvím. Za tu dobu jsem jich stačila přečíst celkem dost a nejedna z nich mi utkvěla v mysli. Nevýhodou je skutečnost, že jde o knihy v angličtině (které jak víte osobně preferuji), které zatím nebyly přeloženy do češtiny. Možná, že ani nikdy přeloženy nebudou, ale ráda bych je tu nyní zmínila a třeba někoho podnítila k tomu, aby si je též přečetl. Stojí totiž za to!

Cruel beauty
Rosamund Hodge (2014)
recenze
Oslnivý romantický příběh inspirovaný klasickou pohádkou Kráska a zvíře pojednávající o našich nejhlubších touhách a jejich síle změnit osud. Od svého narození byla Nyx zasnoubena s krutým vládcem svého království. To vše kvůli dávné pošetilé dohodě jejího otce. Celé dlouhé roky byla cvičena k tomu, aby jej jednou zabila.

Nyx nikdy neměla na výběr. Svou rodinu nenávidí za to, že se jí nikdy nepokusila zachránit a sebe za to, že by svému osudu ráda utekla. Přesto vše o svých sedmnáctých narozeninách opouští vše a vydává se napospas mocnému a nesmrtelnému Ignifexovi. Její plán? Svést ho, zničit jeho začarovaný hrad a zlomit devítisetletou kletbu, kterou seslal na její lid.

Ale Ignifex není takový, jakého si ho Nyx představovala. Zvláštně přitahující lord jí okouzluje a jeho hrad, plný měnících se bludišť pokojů jí pomalu očarovává.

A zatímco se Nyx snaží najít cestu, jak osvobodit svou zem odhalením všech gnifexových tajemstvích, začíná pociťovat zvláštní přitažlivost. I kdyby se nebránila tomu zamilovat se do svého předního nepřítele, jak by mohla vzdorovat své povinnosti a nezabít jej? Čas utíká a Nyx se musí rozhodnout, co je důležitější: budoucnost jejího království, nebo muž, kterého nikdy neměla milovat?
Insanity
Cameron Jace (2013)
recenze
Poté, co omylem zabije celou svou třídu, se Alice Wonder stává pacientem Radcliffova ústavu pro choromyslné. Nikdo o jejím šílenství nepochybuje. Pouze jeden - vodní dýmku kouřící profesor o tom není přesvědčený. Věří, že dokáže prokázat její duševní zdraví dekódováním obrazů a fotek Lewise Carrolla a najít pravou Říši divů.  Profesor Caterpillar proto přesvědčuje ústav o tom, že Alice dokáže zachránit lidské životy a chytit příšery z Říše divů, které se převtělily do současných zločinců.

Alice tak vede dvojí život. Přes den je pouhá Oxfordská studentka, v noci však šílená pacientka ústavu pro choromyslné. Hranice mezi rozumem a šílenstvím se navíc zužuje, když se setkává s Jackem Diamondem - arogantním vysokoškolákem, který se domnívá, že věda nemá pointu ve smyslu, ale v nesmyslu.
A beauty so beastly
Rashelle Workman (2014)
recenze
Co když je kráska zároveň i zvíře?

Okouzlující Beatrice Cavanough je považovaná za něco jako americkou šlechtu. O svých osmnáctých narozeninách je prokleta a stává se ještě větším zvířetem, než kdy dříve - má neutichající chuť na sirové maso a nepopíratelnou touhu po noci. Jen hořkost je jejím jediným společníkem.

Poté, co obvinila služebnou z krádeže, se u jejích dveří objevuje nechutně milý a přitažlivý chlapík jménem Adam žádající o to, aby stáhla obvinění vůči jeho matce. Rozzuřená jeho dobrotou Beatrice přísahá, že ho zlomí. Zničí. Donutit ho k tomu aby trpěl tak, jak ona. A tak souhlasí. Pod jednou podmínkou - Adam musí převzít místo své matky a stát se jejím osobním sluhou.

Protože Beatrice se nezastaví, dokud z něj nebude větší zvíře než je ona sama.
Half upon a time
James Riley (2011)
Jack žije v pohádkovém světe. Vážně. Je synem nechvalně známého Jacka, který kdysi obrovi ukradl magické fazole. Proto se jack snaží získat zpět dobrou pověst své rodiny. Nyní má šanci - z nebe mu do klína spadla princezna pocházející ze země Punk, což naznačuje nápis "Punk princess" na jejím tričku. May je z našeho světa a hlavně naprosto zmatená tím, že se zčistajasna ocitla mezi pohádkovými postavami, o kterých jako malá čítávala. Ale Jack a May mají společného víc, než se na první pohled zdálo. Společně se vydávají na veselou a divokou dobrodružnou cestu v tomto vtipném middle-grade fantasy příběhu.

Related Articles

1 komentář:

  1. Ell: Zbožňuju krásku a zvíře, takže A beauty so beastly mě dost láká stejně jako Insanity :) No, uvidím jestli se na to se svou znalostí angličtiny odhodlám :)

    OdpovědětVymazat