neděle 5. dubna 2015

Recenze: The jewel | Ta nejdivnější dystopie pod sluncem

Název: The jewel
Série: The lone city #1
Autor: Amy Ewing
Datum vydání: 2. září 2014
Datum vydání v ČR: Nechystá se
Počet stran: 358
Nakladatelství: Harper Teen

Klenot představuje bohatství, krásu a urozenost, ale pro dívky jako Violet představuje klenot otroctví. Ne ledajaké otroctví. Violet, která se narodila a vyrůstala v močálech, byla po celé její dětství školena jakožto náhradní matka. V luxusním centru země - v Klenotu je totiž potomstvo cennější než jakékoliv bohatství.

Violet (nyní známá jako číslo 197) je zakoupena jezerní vévodkyní a pomalu se dozvídá o brutální pravdě, která leží pod nablýskaným zevnějškem celého Klenotu - krutost, nevraživost a skryté násilí se staly již běžným královským způsobem života.

Violet musí přijmout ošklivou pravdu o své existenci a pokusit se zůstat naživu. Pak ale mezi Violet a pohledným gentlemanem, najatým pro práci společníka vévodčiné neteře, propukne zakázaný románek. Přestože jeho přítomnost dělá život v Klenotu o něco přívětivější, následky jejich nedovoleného vztahu je bude stát víc, než očekávali.

Že samotná anotace zní vskutku divně? Pravda. Nebýt nadšených ohlasů v zahraničí, tak nad knihou ani nemrknu. Zajímalo mě tedy, co je na knize tak skvělého, že to dokázalo zaujmout tolik čtenářů a blogerů. O knize jsem si raději moc informací nezjišťovala a šla jsem do ní tak bez jakéhokoliv očekávání. To se zdálo jako ten nejlepší krok.

Svět, do kterého autorka svůj příběh zasadila, bych popsala jako mix tří knih Selekce od Kiery Cass, Pasti od Lauren DeStefano a Hunger games. Vůbec nepřeháním. Ono by to ale neznělo a nebylo tak špatné, kdyby Amy Ewing trochu zapracovala na celé koncepci svého příběhu. Vše se mi zdálo nedotažené do konce a jednoduše nepovedené. Už třeba jen důvod, proč urození žijící v Klenotu nemohou mít děti, proč zrovna ty nejchudší dívky mohou. 

Kniha je paradoxně dosti čtivá, utíká rychle, ale nelze jí brát vážně. Nemusíte se bát, že byste se někde v polovině zasekli. Přelouskáte jí rychle, ale potom nad ní budete jen kroutit hlavou. The jewel nemá vlastně ani pořádnou zápletku. Vlastně vše, co se v knize děje je prozrazeno v anotaci a tak je jej z té už jasné, co se bude dít.

Romantická zápletka byla tak trochu k smíchu. Už jsem zvykla na ty extra rychlé lásky nebeské, ale to je slabý odvar oproti The jewel. Tady to nabralo bleskovou rychlost, a přestože se oba dva znali asi pouhý měsíc, hluboce se milovali. Dobře, třeba tomu tak bylo a kdo tomu má uvěřit? Tohle se autorce opravdu nepovedlo. 

To nejzajímavější, co si získalo i mou pozornost, se událo v úplně posledním odstavci. Zbytek jsem jen četla a po chvíli vypouštěla. Ony tři hvězdičky se mohou zdát byt hodně za naprosto nelogický příběh, ale jsem hodná a přičtu knize k dobru ten onen poslední odstavec. Stačilo málo a mohl to být mnohem zajímavější a méně divný příběh. Kvůli překvapivému konci si pravděpodobně přečtu pokračování, ale nečekám od něj zdaleka nic. 

Related Articles

0 komentářů:

Okomentovat