pondělí 29. prosince 2014

Recenze: Zimní příběh | Je láska a magie natolik silná, aby ukončila pradávnou bitvu dobra a zla?

Název: Zimní příběh
Série: Samostatná kniha
Autor: Mark Helprin
Překlad: Jan Sládek
Datum vydání: 17. září 2014
Počet stran: 768
Nakladatelství: Jota
Mytický příběh z New Yorku odehrávající se v několika časových rovinách o osudové lásce, která trvá navždy.

Jedné zimní noci, na samém počátku 20. století, se pouliční zloděj Peter Lake pokusí vyloupit honosný dům známého novinářského magnáta. Dům však není prázdný – Peter zde najde krásnou dívku jménem Beverly. Peter jejímu kouzlu okamžitě podléhá. Jejich láska však zůstává nenaplněna, protože Beverly záhy umírá na tuberkulózu.

Zoufalý Peter se během jedné z honiček, kterou na něj uspořádají členové bývalého zlodějského gangu, vrhá z Brooklynského mostu do vody. Zdá se, že příběh končí…

Osud však rozhodne jinak. Peter Lake se znovu vynořuje o mnoho desetiletí později, obdařený zvláštními schopnostmi, o kterých zpočátku nemá ani tušení. Zmateně tápe v ulicích New Yorku své vlastní budoucnosti a jen matně si vzpomíná, odkud přichází. Teprve při spatření starého obrazu s Beverly si uvědomí, kým je, a vydává se najít svou lásku i smysl života...
V únoru letošního roku byl do českých kin uveden film Zimní příběh natočený dle stejnojmenné knižní předlohy, na kterou jsme si ale museli počkat ještě několik měsíců. Ačkoliv kniha vyšla poprvé v roce 1983, svou popularitu si získala až v letošním roce právě s příchodem filmu. Zvučná jména jako Colin Farrell nebo Russell Crowe si vždy získají pozornost. New York, magický realismus, démoni a několik časových linií – to vše na svých téměř osmi stech stranách skrývá toto dílo plné magie.

Už na první pohled je jasné, že se nejedná o žádnou krátkou knihu. Na svých téměř osmi stech stranách autor vypraví neskutečně rozsáhlý příběh Petera Lakea a dalších lidí, kteří jeho ne vždy přívětivý život ovlivnili. Jednotlivé kapitoly jsou pro čtenářovo pochopení psány z pohledu hned několika postav, to ale kvůli velkému množství postav působí mnohdy chaoticky a nepřehledně.

Related Articles

0 komentářů:

Okomentovat