úterý 2. září 2014

RC recenze: Čistý | Apokalypsa udeřila. Přežije alespoň Čistý?

Název: Čistý
Série: Čistý #1
Autor: Julianna Baggott
Překlad: Naďa Funioková
Datum vydání: 25. června 2014
Počet stran: 528
Nakladatelství: Jota
Pressia si toho z Explozí ani ze života Předtím moc nepamatuje. Přespává ukrytá ve skříňce v ruinách starého holičství, kde žije se svým dědečkem, a myslí na to všechno, co je pro ni nenávratně ztraceno – jak ze světa zábavních parků, kin, narozeninových oslav, tatínků a maminek zbyl jen popel a prach, jizvy, trvalé popáleniny a zdeformovaná lidská těla. Jenže teď, když dospěla do věku, kdy se musí všichni hlásit k milici, kde z nich buď vycvičí vojáky, nebo je, jsou-li příliš postižení a slabí, využijí jako živé cíle, už Pressia nemůže dál předstírat, že je malé dítě. A rozhodne se pro útěk.

Existují ovšem i takoví, kteří apokalypsu přečkali bez postižení. Čistí. Přežívají v bezpečném úkrytu za zdmi Dómu, který chrání jejich zdravá, uměle zdokonalovaná těla. Jenže Partridge, jehož otec je jedním z nejvlivnějších lidí v Dómu, si připadá izolovaný a osamělý. Jiný. I jeho trápí pocit ztráty – možná proto, že se jeho rodina rozpadla, otec je emocionálně odtažitý, bratr spáchal sebevraždu a matce se do tohoto útočiště vůbec dostat nepodařilo. Nebo za to snad může jeho klaustrofobie: pocit, že tenhle Dóm se stává kolébkou mimořádně bezohledného režimu. Takže když z jedné nechtěně prohozené poznámky vyvodí, že jeho matka možná stále ještě žije, rozhodne se Partridge dát svůj život v sázku a uprchnout z Dómu, aby ji našel.


Po explozích se svět už nikdy nepostavil zpět na nohy. Hospodářství skomírá, jídla je málo, pocit bezpečí je luxus a nevraživost jen roste. Ten, kdo zkáze neunikl, žije znetvořený kdesi ve stínu a skrytý před okolními monstry.

Šťastlivcům žijícím v Dómu nic neschází. Jejich život se od toho před explozemi nijak výrazně nezměnil. Žít v dómu ale neznamená vždy pohodlí a bezpečí. Dóm má svá tajemství a ne všichni jsou ochotní přehlížet tomu, co vidí. Po útěku jednoho z čistých začíná běh na dlouhou trať, při kterém některá tajemství čeká velké odhalení.

Pressia, mající panenku namísto ruky, si již na svůj obyčejný život zvykla. Se svým dědečkem přežívá v ruinách starého holičství ukryta před jednotkami OSR. Blíží se chvíle, kdy se její jméno objeví na seznamu a následně ji odvedou. Byla by tak nucena opustit svého těžce nemocného dědečka a zanechat ho na pospas osudu. To ale Pressia nechce. Na trhu, kde získává něco málo k jídlu, jí zkříží cestu Bradwell – další z těch, kteří s něčím splynuli – a později Patridge, uprchlík z dómu. Všechny tři následně čeká cesta, jakou ještě nezažili.

Přečtěte si celou recenzi na fantasya.cz

Related Articles

0 komentářů:

Okomentovat