pátek 22. února 2013

That time I joined the circus | příběh dívky objevující svůj osud - rozhovor s Jennifer Howard

Cirkus. Svět lidí žijících jako jedna velká rodina, pestrobarevné večery plné veselé hudby, spokojení a uvolnění lidí a  veselé malé dětí. Nejeden z nás byl jako malý cirkusem přímo uchvácen. Já vždy zbožňovala tygry, koně a nádherné kostýmy. Mladá americká autorka J. J. Howard se chopila tohoto mnohostranného tématu a zasadila do něj svou první a zatím jedinou knih That time I joined the circus

J. J. Howard 
Jennifer vyrostla v městečku York v americké Pensylvánii. Vždy zbožňovala hudbu, filmy, televizi a popovou kulturu. Pokud potřebujete o některém z těchto témat vědět více, klidně jí zavolejte, ale nezmiňujte se o sportu. Ve sportu je Jennifer naprostý antitalent (to samé platí i pro matematiku). J. J. promovala na Dickinsonově univerzitě z angličtiny a na Tiffinově univerzitě z humanitních věd. Několik let byla nejoblíbenější učitelkou angličtiny a to klidně může dokázat hrníčkem od svých studentů. That time I joined the circus je její první knihou pro mladé čtenáře. J. J. ráda uslyší jakoukoliv odezvu od svých čtenářů a je připravena si vyměnit playlist oblíbených písní. 

That time I Joined the circus

Hudbou posedlá, mírně naštvaná New Yorčanka Lexi žije po svém. Poté co udělala jednu zásadní chybu a čelila tak tragédii, nemá Lexi jinou možnost, než najít svou dlouho ztracenou matku. Zvěsti říkájí, že se nachází kdesi na Floridě u Cirkusu.

Když Lexi přijíždí čelit nové Floridské realitě, její matka tam nikde není, ale její osud možná ano. Obklopena tygry, slony a krasojezdci, Lexi překvapivě nachází několik přátel a ještě překvapující šanci v pravou lásku. Dokonce se dostává k práci cirkusové věštkyně, čtoucí tarotové karty. Pak ale se ale objevuje její bývalá nejlepší kamarádka a právě Lexina budoucnost je v sázce.

Tento humorný debut se svěžím duchem vám připomene cirkusové stany, město světel, trápení a první polibky.
1. KWoB: V první řadě bych vám z celého srdce chtěla pogratulovala k brzkému vydání vaší knihy (kniha vychází 1. dubna 2013). Jaké byly vaše první pocity poté, co jste zjistila, že právě That time I joined the cirkus zaujala nakladatele a bude vydána?

 • J. J.: Tuto zprávu jsem poprvé uslyšela v červenci roku 2011. Cesta od sepsání knihy, přes bezpočet korekcí, až po vydání je opravdu dlouhá. Poté zabere spoustu času snaha o vydání! Já v tu dobu byla zrovna na rodinné dovolené a právě telefonát z nakladatelství Scholastic teprve z mé dovolené udělal tu pravou dovolenou. Vlastně celé léto! Měla jsem ale pocit, jakoby byl rok 2013 celou věčnost daleko. Opravdu si dával na čas.


2. KWoB: Jak dlouho vám vlastně trvalo získat možnost knihu vydat? Potkala jste se v té době s nějakým odmítnutím ze strany nakladatelství?

 • J. J.: Každý kdo chce psát, se jistě setká s odmítnutím. Tato konkrétní kniha vznikla vlastně docela zajímavou cestou. jako první jsem napsala úplně jinou knihu. Moje rada komukoliv, kdo chce být spisovatel a dostat svou práci až ke čtenářům, je nepřestávat psát! Nezaměřujte se na jeden výhradní projekt, ve kterém se nemůžete hnout dále a přejděte na něco jiného. Pote, co uplyne nějaký ten čas, se k němu zas vraťte. Uvidíte jej v naprosto jiné perspektivě.


3. KWoB: That time I joined the circus je vaše úplně první kniha, cítíte, že by byl váš život nyní jiný? Cítíte se jako opravdová spisovatelka?

 • J. J.: Miluji tuhle otázku! Jsem učitelkou na plný úvazek, proto jsem prakticky neustále zaneprázdněná svými studenty, plánováním hodin a známkováním písemek. Mé dny jsou tedy neustále stejné. Nakladatelství Scholastic ale jednou navštívilo školu, kde pracuji s mou knihou, jakožto jednou z novinek a já tak mezi hodinami podepisovala knihy.


4. KWoB: V dnešní době existují stovky knih s upíry, vlkodlaky, vílami a podobnými kreaturami v hlavních rolích. Váše kniha je na druhou stranu jen obyčejný příběh mladé dívky objevující nový život v prostředí cirkusu. Odkud se tento námět vzal? A proč zrovna cirkus?

 • J. J.: Myslím, že contemporary knihy jsou mé oblíbené a to z mnoha důvodů. Vždy jsem toužila po tom, napsat realistickou YA knihu, ale zároveň jsem chtěla aby z ní byla cítit jedinečnost a potenciál. Cirkus se mi proto zdál být perfektní!


5. KWoB: Obálka vaší knihy je jednoduše nádherná. Co na ní říkáte vy?

 • J. J.: Bezprostředně ji MILUJI!


6. KWoB: Když jste byla malá, četla jste ráda, nebo to vše přišlo až později?

 • J. J.: Nepamatuji si, že bych někdy neměla ráda čtení. V poděkování své knihy, děkuji svým rodičům za množství knih, které mi jako dítěti pořizovali hned, jak jsem  naučila číst. Byly to takové malé obrázkové knížky, které byly v tu dobu velmi populární a my doma měli snad dvě stovky těchto knih, protože jsem si četla snad každý den.


7. KWoB: Kdybyste si musela vybrat mezi knihou s pěknou obálkou a knihou s dobře znící anotací, která by u vás zvítězila?

 • J. J.: Jsem člověk jazykově založený, proto by u mne anotace jednoznačně vyhrála. Koupila jsem pár knih jen kvůli obálce, ale i tak by v téhle bitvě vyhrála slova - teda anotace.


8. KWoB: Na jakém místě nejčastěji trávíte čas se psaním či čtením?

 • J. J.: Ráda se zašívám někde v rohu kavárny Starbucks v New Yorku. Ale mimo to mám doma takovou malou kancelář, kde velmi ráda pracuji ve společnosti svého psa Willow.


9. KWoB: Máte v hlavě nějakou představu, kdo by hrál hlavní postavy vaší knihy, v případě, že by se plánoval seriál či film?

 • J. J.: Opravdu nemám žádnou představu o tom, koho bych si představovala, ale byla bych až příliš šťastná, kdy tu ta možnost byla. Jsem totiž velký televizní milovník.


10. KWoB: Jakou knihu byste mohla číst stále dokola?

 • J. J.: Takovýchto knih je mnoho. Velmi často čtu knihy několikrát. Jedna z mých oblíbených knih, kterou bych mohla číst stokrát, je Outlander od Diany Gabaldon.


11. KWoB: Se kterým autorem byste se v budoucnosti ráda setkala?

 • J. J.: Chtěla bych potkat takovou spoustu autorů, že je těžké vybrat jednoho. Po vydání své knihy budu mít možnost se k některými setkat a na to se těším nejvíce. Budu trochu přehánět a řeknu, že bych se ráda setkala s J. K. Rowling. Stejně jako mnoho lidí po celém světě miluji její práci!


12. KWoB: Kde vidíte sama sebe za dvacet let?

 • J. J.: Doufám, že někde u psaní! Nejlepší na psaní je to, že to můžete dělat v jakékoliv věku. Proto doufám, že se tomu budu věnovat již napořád. 
Tímto Jennifer Howard velmi děkuji za její čas a odpovědi.

Related Articles

2 komentáře:

 1. Sympatická osoba a námet knihy znie veľmi dobre 8)

  OdpovědětVymazat
 2. Hi, the whole thing is going fine here and ofcourse every one is sharing information,
  that's actually good, keep up writing.
  Look into my blog : free dayz hacks

  OdpovědětVymazat