pondělí 26. září 2011

Hilary Duff jako spisovatelka

Asi jste také zaregistrovali, že třiadvacetiletá americká herečka a zpěvačka Hilary Duff vydala již loni svou první knihu s názvem Elixir a 11. října letošního roku vyjde druhý díl s nazvaný Devoted. Tak a teď malá oprava. Nejraději bych z předešlé věty vyškrtla slovo svou. Proč? Protože Hilary knihu nenapsala sama. Abych byla přesná, Hilary vše vymyslela, ale veliký podíl na knize má spisovatelka Elise Allen, která jí prakticky napsala. 

Možná se mnou všichni souhlasit nebudou, ale tohle se mi moc nelíbí. Nelíbí se mi hlavně to, že Hilary knihu prakticky nenapsala (teda něco asi jo, ale celkovou šťávu tomu dala Elise) a už se o ní mluví jako o spisovatelce, pořádá velikánské autogramiády. Trošku mi to připadá jako chlubení cizím peřím. 

Navíc Elise s knihou není prakticky vůbec spojovaná. Na obálce její jméno nenajdeme, na autogramiádách jí nepotkáme a Hil o ní také moc nemluví. To je trošku ne fér ne? Zase na druhou stranu musím přiznat, že v tom hraje roli to, že za to Elise dostala zaplaceno, což to vše trochu ovlivňuje. Ale stejně, kdyby jste vy někomu s něčím velkým výrazně pomáhali a ten dotyčný následovně celé dílo označil za "své", líbilo by se Vám to?

Jaký máte na to názor? 

 
 

Related Articles

5 komentářů:

 1. Když za to dostala zaplaceno, tak není co řešit. Ale kdyby nedostala, tak bych se být jí asi ozvala a vykřičela to do světa. Takhle je to ale něco úplně jinýho. To je jako kdybych postavila barák, pak ho prodala a naštvala se, že se tam stěhuje někdo jiný..

  OdpovědětVymazat
 2. No, myslím, že to bylo rozhodnutí spisovatelky, takhle se zachovat, tzn. prodat svá autorská práva (dělají to tak i muzikanti). Já bych se k tomuto asi nesnížila, i když kdo ví, třeba to byla pěkná suma peněz :))) I když, za námět k filmu či knize se také platí :) a pokud je ho Hill autorkou, samotná Elise by také nic nezmohla :)))

  OdpovědětVymazat
 3. ja som sa nad tym minule tiez zamyslala... popravde, ja byt na mieste Elise, chcela by som o sebe zmienku na obalke... mozno nie rovno vpredu vedla mena Hil ale skor tam naboku kde byva autobiografia a tak.... ze kniha bola napisana v spolupraci s XY....

  OdpovědětVymazat
 4. Tak to je pěkná... Já nevím, jaké slovo použít, aby bylo slušné... :/ To není fér. Jasně, Hilary je sice tvůrce příběhu, ale když jí to někdo napíše? To už by mělo být zmíněné, ne? Mám stejný názor. Autorská práva mluví jasně. A za tohle by se mělo jít za mříže... (ARGH!) Nemám ráda, když se takhle někdo chlubí... Hilary si to u mě pěkně pokazila.

  OdpovědětVymazat
 5. Souhlasím, není to správné. Na obálce by měla být obě jména. Jako ta, co to vymyslela a ta co to převážně napsala. Ale je zase pravda, že dostala zaplaceno. No nevím... jejich věc.

  OdpovědětVymazat