neděle 5. června 2011

Review: V kůži supermodelky

Název: V kůži supermodelky
Autor: Meg Cabot
Datum vydání: Srpen 2009
Počet stran: 256

česká anotace
Šestnáctiletá Em Wattsová je newyorská středoškolačka, která má v hlavě především počítače a spolužáka Christophera, se kterým si rozumí nejlíp z celé školy. Když spolu s ním Em doprovází mladší sestru na slavnostní otevření nového obchodního domu, tragickou nehodou začíná zlý sen, jehož kulisy si lze jen stěží představit. Poté, co se ocitá na nemocničním lůžku na kapačkách a v drátcích, totiž zjišťuje, že už není sama sebou – a to doslova. Je to v cizím, pěstěném těle stále ještě ona, či někdo úplně jiný? Proč má najednou jiný hlas, jinou tvář, jiné chutě i známé? Kdo za tou přeměnou stojí a co tím sleduje? Zajímá už lidi jen to, kým je tahle pacientka navenek, anebo jim nepřestane záležet na tom, kdo se skrývá uvnitř? Dá se vůbec naskočit do rozjetého vlaku existence, kterou až dosud žil někdo jiný? A hlavně – co Christopher, pokud se mu to vůbec dá sdělit?

...

Nevím proč, ale od téhle knihy jsem toho moc neočekávala. Mám jí doma jako e-book už asi půl roku a poté co jsme přečetla první kapitolu, mě to vůbec nezaujalo a proto jsme jí odložila. Nedávno jsme si říkala, že to ale nemusí být tak špatné, když to napsala jedna z mých oblíbených spisovatelek Meg Cabot. A také, že není. Je to dokonalá kniha s originálním příběhem.

Už na začátku se mi zalíbilo přátelství mezi Emerson (náhodou to je moc pěkné jméno) a Christopherem. Já vždy chtěla mí za nejlepšího kamaráda kluka, ale to se mi nikdy nepovedlo. :D Christopher mi přišel jako naprosto v pohodě kluk, který se nezajímá o školní královny s umělýmy nehty a je prostě svůj, kašle na to co si ostatní myslí a má rád Emerson.

Emerson se mi jako hlavní hrdinka moc líbila. Není ten typ ukňourané hrdinky (Bella), ani není ani taková, které by se s každým hned prala (Rose).  Em má ale poměrně smůlu. V den, kdy musí doprovodit svojí mladší sestru (kterou bych asi zavraždila, kdyby byla moje) na ní spadne velká plazmová televize.  V tu chvíli čirou náhodou zkolabuje světoznámá modelka Nikki, a jelikož Em umírá, ale její mozek stále funguje a Nikkin mozek zase umírá, ale její srdce stále bije, rozhodnou se lékaři pro zásadní operaci – Emersonin mozek voperují do Nikkina těla. Výsledkem je že Em žije v těle Nikki i přestože její srdce dobilo a technicky je mrtvá a Nikki je mrtvá, ale její tělo ne. Složité, co?

Docela jsem se divila, že to Em vzala poměrně ‚dobře‘. Samozřejmě, že se jí to nelíbilo, to by mně také ne, ale asi bych trochu více vyváděla. Em je donucena  vžít do role Nikki, protože pokud by se tak nestalo a ona vyšla s pravdou ven, musela by její rodina zaplatit dva miliony dolarů jako výdaje za operaci. Je  nucena přestěhovat se Nikkina bytu, bydlet tam s Nikkinou nejlepší kamarádkou Lulu (nebo jak to bylo), vypořádat se Nikkinými bývalými příteli převzít Nikkiny závazky, fotit do časopisů, a tak dále. Možná, že to zní poměrně nevině, ale nakonec to tak jednoduché není.

Oficiální EN cover
Emerson není zrovna šťastná z toho, co se stalo s Chrisem. Po té co Em technicky zemřela a měla pohřeb, se Chris výrazně změnil. Nechal se ostříhat, přestal hrát počítačovou hru, kterou hrál jen s Em, začal hrát sportovní hry. Pomalu se snaží s Christopherem znovu seznámit. Nejde to zrovna moc dobře už jen díky tomu, že vypadá jako Nikki, kterou dříve oba dva pohrdali.

Kniha končí dosti otevřeně a kvůli tomu se nemohu dočkat českého překladu druhého dílu s názvem Nikky, který vyjde letos v září (to je už za chvííli!).


5/5 hvězdiček


Related Articles

5 komentářů:

 1. Souhlasím, je to úžasná kniha od úžasné Meg Cabot :). Četla jsem ji kdysi dávno v češtině, takže už si děj nějak moc do podrobna nepamatuju, díky za připomenutí :), ale naštval mě ten otevřený konec. Našla jsem si ebook pokračování, ale to ještě nevyšel český překlad. Anglicky jsem ještě tak dobře neuměla, takže jsem sérii musela odložit na neurčito. Ale teď už jsem na tom mnohem lépe a co nejdřív čapnu druhý díl :P. Snad bude taky tak úžasný :).

  OdpovědětVymazat
 2. Po tvojej recenzii som si stiahla ebook a chystám sa na čítanie v najbližšom voľnom čase. :-) Vyzerá to zaujímavo. :-) A samozrejme, super recenzia. :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Když jsem tuhle knížku vídávala v Levných knihách, koukala jsem na ní z vrchu, takže jsem neměla ani chuť se pouštět do čtení obálky.
  Ale teď začínám chápat Meg Cabotovou úplně jinak :) protože před tím jsem znala jenom od Deníků princezen, které jsem dřív četla ráda, ale nikdy z nich nebyla úplně hotová..
  Ale když jsem začala číst tu recenzi.. tak jsem nemohla přestat :)))
  Hned jí šoupám na seznam k přečtení ještě k Mediátorovi. Téhle spisovatelce musím přijít na kloub! :)

  OdpovědětVymazat
 4. Nevieš náhodou, či vyjde aj tretia časť V koži supermodelky? Nejako to neviem nájsť.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli vyjde to opravdu netuším, ale pevně v to doufám. :)

   Vymazat