sobota 2. dubna 2011

Hromadná recenze: Série Mediátor


Název: Série Mediátor
Autor: Meg Cabot 
Datum vydání (ČR): 2004-2006
Počet stránek: Průměrně 200
České anotace: 1. díl2. díl,3. díl4. díl5. díl6. díl

S toutosérii, kterou napsala má oblíbené Meg Cabot, jsem trhla svůj životní rekord. No fakt. Všech šest knih jsem přečetla za pět dní a průměrná doba četby jedné knihy bylapůl, jeden, maximálně jeden den a půl. Páni, neměla jsem tucha, že bych todokázala, ale knihy jsem si naprosto zamilovala a nedokázala se od  nich odtrhnout. Byly jak droga. Musela jsemčíst dál a dál a další a další díl.


Série byla unás vydaná už poměrně dávno (no dobře v roce 2004, což je poměrně dávno J), ale já po ní chňapla až teď. Vůbecnelituji.

O co vlastnějde? Jde o příběh zasazený do Kalifornie, přesněji do města Carmel-upon-the-sea,neboli v češtině Carmel nad mořem, ale to zní divně. Hlavní hrdinkou všechšesti knih je Susannah Simon (-ová, no fuj, hnusná česká koncovka J), šestnáctiletá dívka, jejíž matkase znovu vdala, a proto se stěhuje z New Yorku do nového domova. Andy,nový manžel její matky, zrekonstruoval jeden starý, zato velký dům, proto abyse tam celá nová rodina vešla. Ono jich je totiž celkem hodně – Suze, jejímatka, Andy, tři noví nevlastní bratři – Jake (Somna), Brad (Mimoň) a David(Prófa) a Max, což je pes.

I když se tozdá jako pohádka – Kalifornie, velký dům, atak.. , pro Suze to zas tak velkápohádka není. Co jí na tom vadí? Tak ze začátku dům, který je asi … no několikstoletí, což je problém. Proč? Z takového obyčejného důvodu. Suze totižvidí duchy. Jo, duchy. Suze je mediátor – takový průvodce duchů, který ji mápomoci dostat se do další fáze a nezůstat strašit v jejím světě. Jelikožje dům poměrně starý, je velká pravděpodobnost, že tu narazí na nějakého tohoducha. Suze je na duchy poměrně zvyklá, svého prvního viděla ve svých letech apravidelně si povídá se svým tátou. Jo, ten je taky duch. Takže nic zvláštního.Mimochodem, v jejím pokoji, který má nádherný výhled na oceán, už někdobydlí. A tím někým je, jak vám jistě už došlo, duch. Duch Jesseho (Pravýmjménem Hector de Silva), který byl v jejím pokoji před asi stopadesátilety zavražděn. A jak to tak bývá, Suze se do něj zabouchne (a kdy by taky ne,podle popisu je Jesse poměrně kus, moje poznámka).

Suze jsem simoc oblíbila, je to typ hlavních hrdinek, které mám ráda. Suze se s ničím nepáře,pouští si pusu na špacír a je taková … odvážná. Líbilo se mi, že se v kniháchobjevovalo poměrně dost vtipných hlášek. Nejlepší podle mne byly chvíle meziSuze a Jessem, který často nechápal, co to vlastně Suze povídá (no nedivte se,před stopadesáti lety se totiž mluvilo trochu jinak).

Nebudu tadypopisovat, co se odehrává v jednotlivých dílech, protože by to bylo na mocdlouho, ale rozhodně všem, kdo tuto sérii ještě nečetl, doporučuji, aby se nani co nejdříve vrhli. Určitě nebudete litovat. Každá kniha v sobě ukrýváúžasný příběh, který vás zaujme a jen tak nepustí a rozhodně si zamilujeteJesse. Toho kluka si prostě nejde neoblíbit. 

Všechnyknihy jsou naprosto dokonale napsány a zaujmou vás tak, že po chvíli zjistíte,že jste na konci. Od Meg Cabot jsem četla již několik knih a musím říct, že onaprostě UMÍ PSÁT. Ať od ní čtu cokoliv, vždy se mi to líbí. 

-K

Related Articles

6 komentářů:

 1. Já tuhle knížku nemůžu nikde sehnat!
  Myslela jsem si, že je to Nenasytná a že se pouze série jmenuje Mediátor, ale musim říct, že jsem se asi blbě informovala a jde o jinou knihu od stejné autorky.
  Takže kdybys měla typ, v jaké Pražské knihovně se dá sehnat, tak povídej :)
  jinak si jí asi koupim, koukám, že fakt stojí za to.
  A kloubouk dolů, protože tohle je určitě čtecí rekord! :D
  Jinak, ještě ještě jedna otázka: nebudu se při čtení moc bát, že ne? :D já se totiž trochu děsím toho tématu s duchy :D

  OdpovědětVymazat
 2. Ahááá :) tak teď už vím, v čem je zakopaný pes! Hledala jsem to stále pod názvem Mediátor a né pod Krajinou plnou stínů! :D

  OdpovědětVymazat
 3. Tak jsem si konečně nedávno sehnala a přečetla první díl (je mi trapné, že jsem jediná, co tu komentuje ten článek třemi komentáři za sebou, ale snad ti to nevadí.. :D)
  no a můj názor? zatím... průměr :) žádné velké óchání a áchání, protože je to přece jenom začátek. Věřím, že další díly budou lepší.
  Jinak, v mém článku na tuhle knížku najdeš na sebe asi tři zmíňky, tak doufám, že ti proti tomu nic nemáš:D

  OdpovědětVymazat
 4. Vůbec mi to nevadí, naopak jsem ráda za každý komentář. :) Jinak uvidíš, že se ti to díl od dílu bude líbit víc a víc. :D Jinak proti zmínce o mojí maličkosti vážně nic nemám. :D

  OdpovědětVymazat
 5. Já Mediátora zbožnuji. Je pravda, že tam Susannah zní trošku hystericky, ale já se jí ani nedivím. Tu knížku mám moc ráda a ještě radši mám Jesse(ho). Toho bych hned brala :D i když je mrtvej

  OdpovědětVymazat
 6. Moje srdcová záležitost:) Tomu rekordu se nedivím, když jsme ji před minimálně pěti lety prvně četla měla jsem to podobně :D Je to opravdu hodně návykové:)

  OdpovědětVymazat