čtvrtek 24. března 2011

RC recenze: Nádherné bytosti

Název: Kronika prokletých zaklínačů 1: Nádherné Bytosti
Autor: Kami Garcia & Margaret Stohl
Datum Vydání: 7. 4. 2011 (ČR)
Počet stránek: 512


Česká anotace
Ethan žije v městečku Gatlin v Jižní Karolíně celý život, stejně jako celé generace jeho rodiny. A jedno ví bezpečně – tady se nikdy nic nemění, nikdy se nic neděje. Pak se však objeví Lena Duchannesová a najednou není nic takové, jako bylo dřív. Ethan postupně zjišťuje, že výstřední, zvláštní, nešťastná a nesmírně přitažlivá Lena je z rodiny mocných Zaklínačů a o jejích šestnáctých narozeninách na ni má dopadnout kletba – kletba, která ohrožuje její život. Lenu a Ethana však k sobě váže hlubší pouto, než kterýkoli z nich tuší, a Ethan je možná Leninou jedinou nadějí.


...

SPOILERY!!

Celý příběh se odehrává v městečku Gatlin. Tam, kde se všichni znají a všichni vědí o každém obyvateli Gatlinu prakticky všechno.  Když se Lena přistěhuje do tohoto městečka, stává se místní atrakcí a to hlavně proto, že se jedná o neteř Macona Ravenwooda, místního „podivína“, kterého se někteří tak nějak bojí a straní. Lena se nastěhuje do jeho „strašidelného“ domu a vozí se v jeho černé limuzíně, o které se proslýchá fáma, že v ní Macon vozí mrtvoly. 

Pořád tu píšu o Leně, ale musím zmínit, že je příběh vyprávěn z pohledu šestnáctiletého Ethana. Ethan žije v Gatlinu celý svůj život v domě s otcem, hospodyní Ammou a v ještě před jedním rokem také s matkou. Ta zemřela. Od té doby jeho otec tráví většinu dně ve své pracovně, ve které údajně pracuje na novém románu. Ethana prakticky Amma vychovala. Ve knize mluví podle mně velice vtipně. Vždy mně to rozesmálo.  Často je na Ethana přísná, což dělá jen pro jeho dobro. Je popisována jako velice chytrá, spravedlivá a čestná žena, ale i u ní se najde pár věcí, které před ním tají. Když jde Ethan po prázdninách poprvé do školy, znovu se střetává s lidmi a způsoby, které se mu nelíbí. Jediným člověkem, se kterým se dá pořádně mluvit je jeho nejlepší přítel Link. V ten den potkává ji. Dívku, ze snů, které ho pronásledují již delší dobu. Lenu.

Musím souhlasit s názory více lidí. Je hodně znát, že knihu psaly dvě autorky. Ethan mi místy připadat, že se neustále lituje, vadí mu většina lidí na škole, je přecitlivělý. Někdy mi ani nepřipadalo, že mu je šestnáct let. Prostě jak holka.

Když se střetává s Lenou, přestává pro něj vše existovat. Je znechucen tím, jak ji všichni odmítají, straní se ji a nemají ji rádi jen proto, že je neteří Macona Ravenwooda a její styl oblékání je podle „školní elity“ (Charlotte, Savannah, Emily atd.) jedním slovem divný. Odsuzují ji, i přestože ji vůbec neznají.  Lena se pokouší všechny útoky vůči její osobě ignorovat až do doby, kdy ji dojdou nervy a ona svojí silou zapříčiní, že se okno ve třídě při vyučování rozbije. Ihned začnou po škole putovat fámy, že to Lena rozbila okno pěstí nebo jinou určitou věcí, což je ovšem naprostá lež. Způsobila to svou silou, což nikdo neví. Škola je jedna velká drbárna, proto těmto lžím uvěří učitelé i rodiče. Podle všech je Lena psychicky narušená.

Já osobně nenávidím tento druh lidí, co musí za každou cenu ublížovat jiným, jen aby udrželi krok s ostatními a zapadly. Komunita obyvatel v Gatlinu je silná a drží po spolu a nechtějí si jen tak někoho připustit k sobě. Hlavně spolek DAR, jehož členkami je většina matek studentů na Jacksonově střední škole. Ty jsou dalšími, díky kterým se drby šíří dál.

Ethan se s Lenou snaží pomalu sbližovat, ale nejde to vůbec snadno. Lena se snaží od sebe Ethana odstrkovat. Má proto své důvody, důvody díky kterým nezapadá k ostatním. Ethan je Lenou oslněn a zamiluje se do ní. Lena mu pomalu odhaluje svá tajemství a Ethan vše začíná pomalu chápat.

Velice se mi líbila propojení přítomnosti s minulosti. Byla to asi jediná věc, které mě hnala číst dál a dál. Zajímalo mně, jak to celé dopadne a jak to minulost ovlivní. Naprosto dokonalé byly flashbacky z doby války, které se týkaly Ethana Cartera Watea a Genevieve Duchannesové, předků Ethana a Leny. Chvílemi jsem si říkala, jestli to nakonec s nimi nakonec neskončí stejně, jako s Ethanem a Genevieve, ale to by to pak nemohla být série, kdyby autorky zamordovaly hlavní hrdiny v prvním dílu. :D

Za začátku mi vadila Amma, které se nelíbilo, že Ethan s Lenou chodí. Vrtalo mi to celou dobu hlavou, proč se, když se jedná o Lenu, chová tak zvláštně. Poté mne překvapilo, že Amma věděla o Leně a její rodině naprosto vše.

Páni, vůbec jsem nezmínila to nejhlavnější. Lena a její strýc Macon patří k velmi starobylému rodu zaklínačů. Prokletých zaklínačů. Šestnáctý rok života zaklínačů je pro ně nesmírně důležitý. V dobu probíhá vyžádání. Což znamená, že si zaklínače vyžádá temnota nebo světlo. Lena má velké obavy z toho, aby si jí nevyžádala temnota. Nechce být temná. Zlá. A chce zůstat s Ethanem.

Po dlouhé době jsem četla něco, co se netýkalo upírů nebo vlkodlaků. Bylo to příjemné osvěžení. Podle mne je tento příběh velice dobře promyšlený a vymyšlený.  Má to hlavu a patu, je to čtivé, ale chyběly my tam aspoň nějaké vtipné momenty.
   
Zajímavý mi připadá Ethanův otec. Má svá tajemství a schovává je ve své pracovně. Já být Ethanem, tak mu ji prošmejdím, tak, že by to tam nepoznal. Myslím, že je to jedno z nejzajímavějších míst. Dala bych jí na druhé místo. Prvním místo bych dala zaklínačské knihovně. Tak bych taky mohla být pečená vařená. :D Doufám, že se v dalších dílem dozvím více o Ethanových rodičích a o tom, co vše jeho matka o zaklínačích a jejich historii v Gatlinu věděla.Druhý díl s názvem Nádherná temnota by měla u nás vyjít v červenci tohoto roku.

Tímto velice děkuji knižnímu webu za poskytnutí RC výtisku této knihy. Děkuji moc.


-K
">

Related Articles

4 komentáře: